Torrent

19. 02. 2009 | † 22. 11. 2010 | kód autora: HMN

Asi nejrozšířenějším způsobem stahování v dnešní době je pomocí P2P sítí - stahujete od uživatele, který soubor nasdílel, abyste si ho mohli stáhnout. Tyto možnosti jsou dvě: torrent nebo DC++. V tomto článku se zaměříme na torrent.

K tomu, abyste si mohli vůbec začít vybírat vámi požadovaný soubor na stahování, potřebujete si nejdříve stáhnout torrentový manažer, přes který bude samotné stahování posléze probíhat. Najedete si na stránky www.stahuj.centrum.cz a zadáte si do vyhledávače torrent. Vyjede vám celá řada programů sloužících ke stahování torrentů. Doporučuji vám uTorrent, Azureus Vuze nebo BitComet. Jsou to poměrně jednoduché a přehledné prográmky, navíc freeware a navíc v češtině. 

Program stáhnete, naisntalujete, povolíte mu spojení se sítí, pokud se vás na to firewall bude ptát, a můžete začít přemýšlet, co si chcete stáhnout.

Dalším krokem je najití si potřebného torrentu na webu.

Buď můžete do google.com zadat požadovaný soubor - dejme tomu si chcete stáhnout 1. díl 4. řady seriálu Battlestar Galactica - zadáte do googlu ,,battlestar galactica s04e01 torrent" - s značí sezonu, e značí epizodu. Vyjede vám celá řada odkazů na torrenty, na které jednoduše kliknete a stáhnete si soubor do počítače, nebo ho jednoduše otevřete (samotný torrent má pár kilobytů).

Existují také specializované stránky nabízející databázi torrentů. Namátkou mininova.org, isohunt.com nebo thepiratebay.net. Do vyhledávače si zadáte buď zase pomocí s a e konkretní epizodu, nebo rovnou jen název seriálů. Výsledky si můžete podle typu (tv show, music, pc game atd.), názvu, stáří, velikosti souboru, počtu seedů - lidí, od kterých je možnost si soubor stáhnout, a leecherů - lidí, kteří soubor stahují. Torrent by měl mít alespoň několik seedů. Dále je pak dobré, když jej stahují další lidé (leecheři). Čím jich je více, tím lépe.Vybraný soubor si zase stáhnete do počítače nebo rovnou dáte otevřít.

Soubor by se vám měl otevřít v programu, který jste si stáhli ze stahuj.centrum.cz. Pokud se tak nestane, nezoujfete. Nastavte si tam ten program manuálně - dáte pravé tlačítko myši na stáhnutý soubor a ,,otevřít v programu..."... pokud nebude program ze stahuj.centrum.cz ani v tomto seznamu, budete ho muset najít sami v počítači přes tlačítko ,,procházet". Program se pravděpodobně bude nacházet na disku C v program files.

Stažený torrent se vám otevře v torrent manažerovi, vy si akorát zadáte, kam chcete, aby se vám ten seriál/film/muzika stáhl a dáte stáhnout. Poté si akorát počkáte, až bude stahování na 100%.

Výhodou torrentu je, že můžete stahování kdykoli přerušit, dokonce i vypnout počítač. Po zapnutí download manažeru se vám soubor začne automaticky stahovat dále od chvíle kdy přestal. Pokud se tak nestane automaticky, akorát kliknete na zelené tlačítko Spustit :).

 

Při jakýchkoli dotazech mě klidně kontaktujte v místnosti nebo tady v komentech.

 

 


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.